Elektroniczny sąd polubowny

Trwają zaawansowane prace nad stworzeniem pierwszego w Polsce elektronicznego sądu polubownego rozstrzygającego spory gospodarcze między przedsiębiorcami – Ultima Ratio. Projekt jest współtworzony przez spółkę Causa Finita S.A. oraz Stowarzyszenie Notariuszy RP – to ostatnie ma odpowiadać za wybór arbitrów odpowiedzialnych za podejmowanie rozstrzygnięć w e-sądzie.

Twórcy wskazują, że elektroniczny sąd polubowny ma stanowić realną alternatywę dla tradycyjnego modelu sądowego i odpowiadać na dynamiczne potrzeby realiów gospodarczych. W związku z tym, że sprawy będą się toczyć w Internecie, bez potrzeby odbywania rozpraw, szacuje się, że ich rozstrzyganie nie powinno trwać dłużej niż 21 dni. Znacznemu obniżeniu w porównaniu do tradycyjnej drogi mają ulec koszty postępowania; jak również sama prezentacja materiału dowodowego ma być prostsza i wygodniejsza dzięki możliwości posługiwania się m.in. zdjęciami, linkami, nagraniami audio, skanami pism czy zrzutami ekranu.

Zgodnie z zapowiedziami twórców e-sąd ma być oddany do dyspozycji przedsiębiorców pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku. Więcej informacji pod adresem https://ultimaratio.pl

Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej lub wsparcia w sporze z kontrahentem, skontaktuj się z naszą Kancelarią. Przedstawimy Ci optymalne rozwiązania indywidualnie dopasowane do Twojej sytuacji i problemu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *